İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Devamı »

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ Devamı »

OSGB ANKARA

OSGB ANKARA Devamı »

OSGB HİZMETİ

OSGB HİZMETİ Devamı »

 

Tag Archives: ankara osgb listesi

OSGB ANKARA

OSGB ANKARA

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin Haziran 2012 de yayımlanması ve her hangi bir erteleme olmadan 1 Ocak 2013 Tarihi itibari ile yürürlüğe girmesi ile KOBİ lerin hayatına yeni bir kavram girdi OSGB yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri. Yasanın yürürlüğe girmesi ve özellikle Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerin çalışan sayısına bakılmamaksızın İş sağlığı ve Güvenliği yasasına dahil edilmesi ile OSGBler de birer birer kurulumuna hız verdi ve Türkiye genelinde 600 sayısına Ankara da ise 5o rakamına dayandı. Neden Osgb firmaları kuruluyor bu sorunun cevabı ise elbetteki işyerlerinin iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulmak sözleşme imzalamak ve bu hizmeyleri ayrı ayrı alması yerine kendi bünyesinde bu personelleri çalıştıran OSGB firmaları ile anlaşma imzalayarak tel elden iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının yürütülebilmesidir.

OSGB Ankara firmaları bu yetkilendirme sürecinde biraz daha şanslı durumdalar çünküOSGB yetkilendirme denetimleri direk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birimleri tarafından yapıldığından denetimleri daha hızlı gerçekleşti.

Bu osgb kavramının işletmelerin hayatına girmesi İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında mutlaka çalışanlar açısından yararlı olmuştur ve asıl olarak 30 Haziran 2013 Tarihi itibari ile Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işletmeler yasa kapsamına gireceğinden bu tarihten itibaren çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kurumlarda ön plana çıkacaktır.

OSGB ankara firması ve ya OSGB istanbul firması bu firmalar kuruluş ve ÇSGB tarafından yetkilendirilme sürecinde İş sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği doğrultusunda çalışmalarını tamamlar ve OSGB yetkisi alırlar.  işverenlerin 50 çalışan sınırına dayanarak yapmaktan kaçınmaya çalıştıkları İş sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının bir zorunluluk olması ve çalışanların artık daha güvenli bir ortamda çalışmaları için yasasın yürürlüğe girmiş olması önemli bir gelişmedir.

İşletmelerin Osgb firması ile anlaşma sürecinde kendi illerinde bulunan OSGB leri tercih etmeleri hem hizmet kalitesi hemde hizmet fiyatlandırması olarak daha avantajlı olacaktır. Yani Ankara işletmeleri için osgb Ankara firması ile sözleşme imzalaması yasal değil ama pratik bir çözüm olacaktır.

6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği kanunu gereği belirlenen tarih aralıklarından OSGB hizimeti almayan işletmeler ÇSGB tarafından yapılan denetimlerde çalışan başına 5000 ( Beş Bin) Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar ve hizmetin alınmadığı her ay için bu ceza takip eder.

OSGB ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ NEDİR

OSGB  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi kuruluşların  İş Sağlığı ve İş Güvenliği alanında yapması gereken çalışmaları yani 30 Haziran 2012 tarih ve 28339 sayılı resmi gazetede yayınlanan ve 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği  yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri amacı ile kurumların iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli sözleşmelerini yaparak sorumluluklarını üstlenmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardır. Bu osgbler kurulma ve hizmet verme sürecinde İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine tabidirler. Osgb ankara firması da osgb Eskişehir firması da aynı yasal süreçler doğrultusunda kurulur ve hizmet verirler.